Türkiye Cumhuriyeti

Santo Domingo Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Dominik vatandaşlarının çalışma vizesi müracaatı (Türk şirketlerine yönelik bilgi), 15.03.2016

Dominik vatandaşları için çalışma vizesi müracaatı Büyükelçiliğimizce online başvuru ile yapılabilmektedir.

 

Bunun için, müracaat şahsen yapılmalı ve gelirken vize formu (aşağıdaki internet sitesinde bilgi ve online olarak doldurulup print edilecek form bulunmaktadır, 2016 yılından itibaren artık manuel olarak elle vize formu doldurulmamaktadır, internet üzerinden bilgiler girilerek formun baskısı alınmaktadır), pasaport, iki adet pasaport fotoğrafı, ulusal kimlik, imzalı çalışma sözleşmesi, şirket tarafından yazılan davet/talep mektubu ve varsa diğer belgeler getirilmelidir. Büyükelçiliğimize gelirken ayrıca vize başvuru randevusu alınmasına gerek yoktur. Çalışma saatleri 09:30 – 17.00 arasındadır.

 

https://www.konsolosluk.gov.tr/eKonsolosluk/Sayfalar/VizeBasvuru/VizeBasvuru

 

 

Gerekli belgelerin bize sunulmasından sonra bilgisayardan online olarak referans numarası alıp, müracaatçılara ve istihdam edecek olan şirkete bu numaraları bildirmekteyiz. Türkiye’deki istihdam edecek olan şirketin de 10 gün içinde bu referans numarası ile T.C. Çalışma Bakanlığı'na müracaatta bulunması gerekmektedir. Çalışma Bakanlığı'nın olumlu sonucu sistemimize düştüğü zaman, müracaatta bulunan şahsı çağıracağız ve Büyükelçiliğimize gelip harç ödeyecek.

 

Ülkemizle olan mütekabiliyet çerçevesinde; 2016 yılı içinde geçerli olmak üzere; Çalışma vize harcı 80 Dolar ve İkamet izni harcı 80 Dolar olmak üzere toplam Dominik Cumhuriyeti vatandaşları için toplam harç tutarı 160 ABD Doları’dır (kişibaşı nakit ödenmektedir). Harçlar ödenince yeşil yeni tip vize etiketlerini pasaportlarına yapıştırıp müracaatçıların kendilerine vermekteyiz. O nedenle Çalışma Bakanlığı’ndan vize onayı alındıktan sonraki aşamada, etiketleri yapıştırmamız için gelirken yanlarında pasaportlarının orijinallerini getirmeleri gerekecek. Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra ikamet tezkeresi düzenlenmesi için çalışılacak olan il emniyet müdürlüğüne 1 ay içinde ayrıca müracaat edilmesi de gerekmektedir.